12 Jedi, ki jih čim večkrat vključite v svoj meni

Kadar začutimo, da nam nagaja počutje je dobro vedeti, katero hrano si je pametno dodajati na jedilnik. In pa tudi, čemu se je dobro izogibati. Načeloma, če sledite pravilom zdravega prehranjevanja, bo vse skupaj precej bolj enostavno kot se morda sliši. Pomemben je vnos pravih hranil, ki telo podprejo in po katerih se počutimo in izgledamo bolje.
Da bi se izognile neželenim simptomom, ki jih povezujem s tem obdobjem življenja vsake ženske, je zelo pomembno tudi to, da se pravilno prehranjujete in telesu zagotavljate vitamine, minerale in ostala hranila, ki jih potrebuje. Da bo prehod v menopavzo lažji priporočamo, da na svoj dnevni jedilnik uvrstite naslednjih 12 živil.

LOSOS
Losos je bogat tako z vitaminom D kot z maščobami omega-3,  ki sta v menopavzi zelo pomembna. Vitamin D je bistvenega pomena tudi za zdrave kosti, preprečevanje raka in številnih drugih večjih kroničnih obolenj, ki jih lahko povzroči menopavza.

BROKOLI
Brokoli je poln kalcija, ki je ključnega pomena za močne kosti in prav kalcij se z leti izgublja iz organizma. Dodaten vnos v obliki brokolija je tako zelo zaželen. Zaradi visoke vsebnosti vlaknin tudi preprečuje napihnjenost in povečanje telesne mase. Po mnenju strokovnajov, naj bi imel brokoli tudi pozitiven vpliv na raven estrogena.

JAJCA
Jajca so bogata z vitaminom D in polna železa, hranili, ki ju pogosto primanjkuje ženskam. Jajca so tudi odličen vir beljakovin za ženske v menopavzi - dokazano je, da zmanjšujejo raven holesterola, zmanjšujejo tveganje za bolezni srca in debelost.

JAGODIČEVJE
Sadje, kot je jagodičevje, ni le odličen vir naravne sladkosti, temveč pomaga v boju proti maščobam, saj ima zelo malo kalorij. Pripisujejo mu tudi pozitivne učinke na  zmanjševanja vnetij in tveganj za bolezni srca. Priporočamo, da jih užijete že zjutraj za zajtrk v ovseni kaši ali z jogutom. Ker so bogati z antioksidanti imajo vpliv tudi na boljše počutje in zdravje telesa. V kombinaciji z orehi pa so odličen dodatek za sijočo in zdravo kožo.

POLNOZRNATA ŽITA
Polnozrnata živila so prehransko zelo bogata in zanimiva živila ter izjemno pomembna za zdravo in kvalitetno prehrano. Sodijo v kategorijo dobrih ogjlikovih hidratov, so odličen vir zdravih vlaknin, rastlinskih beljakovin, vitamina B2, B3, ter mineralov: železa, cinka, fosforja in magnezija.  V vašo prehrano naj bodo polnozrnata žita vključena v obliki kosmičev, riža, pire, ječmena, kruha, testenin, ovsene, ajdova kaše ipd.

JOGURT
Mlečni izdelki so odlično živilo za obdobje menopavze, saj so bogati s kalcijem, vitaminom D in beljakovinami ter lahko pripomorejo k izboljšanju kakovosti spanja. Poleg tega probiotiki v jogurtu zagotavljajo izboljšanje zdravja črevesja za boljšo prebavo, imunski sistem in kožo.

LISTNATA ZELENJAVA
Obstaja milijon razlogov, zakaj bi se morala na vašem krožniku pogosteje znajti listnata zelenjava, če prehajate v menopavzo. Gre namreč za zelenjavo, ki je bogata s kalcijem, magnezijem, kalijem, vitamini B in vlakninami. Vse te hranile snovi so ključnega pomena za zdravje v menopavzi. Kalcij in kalij namreč pomagata ohraniti zdrave in močne kosti in mišice, vitamini B in vlaknine pa prepreprečujejo neželene odvečne kilograme.  Omeniti je potrebno tudi magnezij, ki uravnava energijo in vpliva na razpoloženje.

PIŠČANEC
Beljakovine oziroma proteini so bistvenega pomena za ohranjanje močnega telesa, zmanjšanje estrogena med menopavzo pa lahko povzroči zmanjšanje mišične mase in moči kosti. Proti temu se lahko borite tako, da na dnevni jedilnik dodate belo meso, ki je odličen vir proteinov, obenem pa z njim ne boste zaužile preveč nasičenih maščob. Te so povezane s povečanim tveganjem za srčna obolenja, sladkorno bolezen, visok holesterol in debelost.

ZELENI ČAJ
Ta starodavna rastlina ščiti celice organizma, deluje kot antioksidant, vrača energijo in zmanjšuje apetit, kar posledično pomeni izgubo kilogramov in hitrejšo oksidacijo maščob. Polifenoli v zelenem čaju ščitijo vaše telo pred vnetjem, ki ga povzroča UVB-sevanje, ki lahko povzroči tudi številne kožne bolezni.


OVSENI KOSMIČI
Ovsena kaša vsebuje veliko beljakovin (pol skodelice vsebuje 13 gramov), že četrtina skodelice pa bo telesu zagotovila potrebo po mineralu manganu. V njej se nahajajo tudi antioksidanti, kot so vitamin E, vitamin B1, biotin ter minerali molibden, fosfor, baker in magnezij.



Ali ste vedeli

  • Estrogen je ženski hormon



    Estrogen ni enovit hormon, ampak je sestavljen iz treh biokemično različnih molekul, ki naravno nastajajo v telesu (estron, estradiol, estriol). Estradiol je odgovoren za nastanek ženskih oblin. Estriol nastaja med nosečnostjo, estron pa se tvori iz telesne maščobe. Predvsem pa je za ženske značilno, da ga naše telo z leti neha proizvajati. Še posebej po 50. letu začne strmo padati in je glavni krivec za slabše počutje v meni.

  • Ženske po 40. letu



    Ženske po 40. letu bi morale uživati hrano bogato z beljakovinami in magnezijem.
    Beljakovine so gradnik mišic, magnezij pa je mineral, ki je pomemben za nadomestitev kosti. Kombinacija obojega lahko omili nastanek osteroporoze v kasnejših obdobjih.



Vavčer za digitalni marketing (izdelava spletne trgovine) sofinancirata
Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Prima Medis d.o.o., Zasavska cesta 40b, 1000 Ljubljana, info@mena.si, tel: 051 375 935
Izdelava: MMstudio
zapri Na spletnih straneh Mena.si uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja
spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli
nuditi.

Z nadaljnjo uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.
Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.