Vse o perimenopavzi in menopavzi


Beseda menopavza izhaja iz grške besede menos, ki pomeni mesec in besede pausis, ki pomeni prenehati. Gre za povsem naraven proces, ki ga doživi vsaka ženska pri približno 50. letih. Kot smo ženske med seboj vizualno različne, je tudi menopavza proces, ki ga vsaka doživlja po svoje. Gre za obdobje, ko se zniža hormon estrogen v telesu in zgodi se padec spolnih hormonov. Jajčne celice postopno v jajčniku prenehajo dozorevati. To dogajanje prinese določene telesne in čustvene spremembe. Hkrati tudi označuje konec rodne dobe za žensko. 

 Pri tem ločimo 3 obdobja, ki se med seboj razlikujejo glede na startos ženske in hormonsko dogajanje:

PERIMENOPAVZA ali PRED MENOPAVZA (40. -  45.leta)
Ženska začuti, da se v njen telesu nekaj spreminja, saj se začne nihanje spolnih hormonov. Pri tem je menstruacija še prisotna, vendar počasi postaja neredna ali pa se spreminja. Obdobje perimenopavze lahko traja nekje od 2 do 8 let in že v tem obdobju lahko zaznamo določene spremembe kot so večja utrujenost, upočasnjen metabolizem, suhost nožnice itd.

MENOPAVZA (45. - 55.let)
Označuje obdobje zadnje menstruacije in ponavadi nastopi okoli 50. leta ter pomeni prehod v drugo življenjsko obdobje. Temu obdobju se podrobno posvetimo spodaj v članku.

POSTMENOPAVZA ali POMENOPAVZA (55. -  65. leta)
To je obdobje, ko se raven hormonov ponovno stabilizira in se telo prilagodi na novo ravnovesje in ženske dobijo po dolgem času spet občutek dviga energije in boljšega občutenja same sebe. Ženske se počutijo precej bolje in imajo manj bolečin, bolje spijo, nimajo več težav s koncentracijo, glavoboli in nihanjem kilogramov. Nekaj let po končani menopavzi pa se lahko pokažejo druge težave, ki so povezane z nižjo količino estrogena. Najpogostejše spremembe v postmenopavzi so kardiovaskularne bolezni, osteoporoza in porast telesne mase.

Estogen ima do menopavze v ženskem telesu tudi vlogo zaščitnika, kar se po menopavzi spremeni, saj se vrednosti znižajo. Pogosto se povišajo vrednosti holesterola in maščob v krvi, pospešeno se razvija ateroskleroza, poveča se verjetnost za nastanek koronarne srčne bolezni in možganske kapi. Glavna metabolna simptoma sta zmanjšana kostna gostota in nastanek osteoporoze. Osteoporoza prizadene več kot polovico vseh žensk po menopavzi. Pri starejših ženskah je zlom roke desetkrat pogostejši kot pri moških, zlom kolka je enkrat pogostejši.

 
PERIMENOPAVZA

Perimenopavza se običajno začne po 45. letu. Gre za obdobje v življenju ženske pred menopavzo oziroma čas, ko se končuje obdobje menstrualnih ciklusov. S stališča medicine se to obdobje začne, ko ženska opazi prve simptome in se konča, ko ima ženska zadnjo menstruacijo. Perimenopavza lahko traja od nekaj mesecev do nekaj let. V tem času se normalne vrednosti hormonov, ki so gonilna sila menstrualnega ciklusa, začnejo zmanjševati in posledica so simptomi menopavze.

Najpogostejši simptomi menopavze, ki se pojavijo v perimenopavzi, so navali vročine in nočno potenje. Poleg tega postanejo menstruacije neredne, včasih tudi močnejše ali bolj boleče kot sicer.

Simptomi menopavze, ki se pojavljajo v perimenopavzi, se lahko nadaljujejo tudi potem, ko je zadnja menstruacija že izostala – to je postmenopavzno obdobje.

Prvi znaki perimenopavze
Pojavi se lahko veliko teh simptomov, a najpogostejši so navali vročine in nočno potenje. Slednje je lahko vzrok za motnje spanja, kajti močno potenje žensko lahko zbudi. 

Pomanjkanje spanja lahko vpliva na kakovost življenja čez dan – pojavi se razdražljivost, potrtost in tesnoba. Perimenopavza lahko povzroči bolečine v mišicah in sklepih. Te so običajno omejene na zgornji del telesa (vrat in rame). V večini primerov ženske the simptomov še ne prepisujejo meni, temveč bolj aktivnemu življenjskemu slogu in povezani utrujenosti.



MENOPAVZA

Kaj se dogaja v ženskem telesu med menopavzo?
Menopavza je klinično opredeljena kot 12 zaporednih mesecev brez menstruacije. Gre za obdobje, ko jajčnika dokončno prenehata delovati, ženska pa preide iz rodnega v nerodno obdobje. Do tega pride, ko jajčniki ne opravjajo več svoje funkcije, torej ne proizvajajo jajčec in zato nivo hormonov v ženskem telesu pade.

Jajčnik je organ, ki proizvaja ženska hormona estrogen in progesteron, ki sta odgovorna za uravnavanje menstrualnega ciklusa in ovulacije. S starostjo jajčeca v jajčniku prenehajo dozorevati; raven hormonov upade, menstruacija izostane in takrat nastopi menopavza. Pri večini žensk se to zgodi okoli 50. leta starosti. 

Menopavza je normalen, fiziološki, neizogiben proces staranja in ne bolezen. Za večino žensk je menopavza obdobje sprememb, obdobje, ko se hormoni poigravajo z njihovimi čustvi.

Najpogostejši simptomi menopavze so:
  • pojav vročinskih oblivov in/ali intenzivno potenje ponoči,
  • slabo počutje (utrujenost, izčrpanost, razdražljivost in nihanja v razpoloženju),
  • nespečnost,
  • zastajanje vode,
  • pozabljivost, težave s koncentracijo,
  • izsušena nožnica, slabši libido, bolečine ob spolnem odnosu, pogostejša vnetja nožnica,
  • glavoboli,
  • suha, tanka koža brez sijaja, ki se hitro stara in izgublja čvrstost
  • urinska inkontinenca, pogostejše uriniranje, vnetje sečil
  • depresija, hitro spreminjajnje razpoloženja,
  • nabiranje kilogramov,
  • postaran izgled (lomljivi nohti, globoke gube in tanki lasje).

Vpliv menopavze na kožo, lase ter nohte
V obdobje perimenopavze in menopavze se delovanje hormonov upočasni, kar med drugim vpliva tudi na način staranja kože, njeno gostoto in elastičnost. V tem obdobju je izrazit upad izločanja spolnih hormonov – tako mladostnega hormona (DHEA), testosterona in estrogena in ta upad izločanja pospeši staranje kože. Zaradi manjše količine estrogenov v koži nastaja manj kolagena (slabše vezivno tkivo), koža postane tanjša, neprožna, občutljiva na dotik, poleg tega se upočasni presnova in spremeni struktura kože. Ker se količina estrogenov zmanjša, lahko prevladajo androgeni hormoni, ki vplivajo na rast dlak, zaradi česar utegne priti do močnejše poraščenosti na nenavadnih mestih. Po drugi strani se oslabi rast las, ti postanejo tanjši in izpadajo.

Ženske se velikokrat počutijo izgubljene, otožne, nerazumljene, imajo težave s spominom, koncentracijo, občutijo menjavanje razpoloženja, vročinske oblive, težave z inkontinenco ter spremembo v zunanjem izgledu. Koža in lasje izgubljajo svojo elastičnost, sijaj in volumen.


KAKO SI LAHKO SAMA POMAGAM ZA LAJŠANJE SIMPTOMOV

Zelo pomembno je zavedanje, da gre za naraven proces in ne bolezen, se pa ženske glede na različno izražene težave lahko različno odzivajo nanje. In pa pozitiven pristop, da se to dogaja vsem ženskam in vse preživijo in marsikatera to označuje na najlepši čas življenja.

Menopavza je lahko tudi čas, ko si mora ženska ponovno vzeti čas zase, za svoje telo in ugotoviti, kako se lahko spet počuti dobro v svoji koži. Najde samozavest v sebi in poskrbi zase. Z našimi kratkimi nasveti verjamem, da bo lažje.

  • Poskrbite za uravnoteženo prehrano z veliko sadja in zelenjave. Omejite vnos maščob in sladkorja ter opustite kajenje. Prehrana naj bo bogata s kalcijem in magnezijem, ki ju lahko uživate tudi v obliki prehranskih dopolnil.

  • Ukvarjanje s telesno vadbo prispeva k lažjemu prenašanju vseh telesnih sprememb ter pripomore k boljšemu počutju, poleg tega pa uravnava znojenje. Sproščajte se ob pomoči joge in meditacije, hodite na sprehode in poskrbite za dovolj počitka.

  • Izogibajte se uživanju alkohola, kave in drugih vročih pijač ter začinjenih jedi, saj stanje le še poslabšajo.

  • Sončite se, saj boste tako telesu zagotovili vitamin D, ki je za zdravje kosti enako pomemben kot kalcij, saj brez tega vitamina telo ne more vsrkati kalcija. Najti ga je v različnih živilih in dodatkih, pomemben vir pa je tudi sonce. Dovolj je že 10 do 15 minut izpostavljenosti na dan.

  • V vročem in vlažnem vremenu se čim večkrat ohladite s hladno prho, nosite lahka oblačila in poskrbite, da vam bo v njih čimbolj udobno.

  • V lekarnah so na voljo rastlinski pripravki s fitoestrogeni, ki blažijo težave, kot so vročinski oblivi, nočno znojenje, motnje spanja in razpoloženja, glavobol, utrujenost, zmanjšan libido, suha nožnica in vrtoglavica. Priporočljivo je, da nehormonske naravne pripravke kupujete v lekarnah, s farmacevtom pa se posvetujete o njihovi pravilni uporabi. 

POSKRBI ZA SVOJA ČUSTVA

Poleg zgoraj navedenih skupnih simptomov lahko konec ženskega obdobja in plodnost pogosto pomenita čustveno spremembo v njenem življenju. Premikanje od mlade, živahne, plodne ženske do starejše ženske lahko včasih povzroči psihološko in čustveno razdejanje ženske.

Ženska po 40. letu se v svoji koži še ne počuti stara, vendar ve, da tudi prav mlada ni več. Pri tem lahko veliko naredi same - s pozitivno usamerjenostjo in z razumevanjem tega posebnega obdobja. Če delate na razumevanju menopavze pa lahko to postane morda celo eden najboljših, najbolj smiselnih časov v vašem življenju.

Potlačen strah pred staranjem in strah, da postajate neprivlačne, zato nevede privede do tega, da zavračate sebe. Pomembno je živeti življenje v skladu s svojimi naravnimi potrebami, ne glede na družbena pričakovanja. Opazujte spremembo, ki se dogaja v vas, ker gre za naraven življenjski proces, življenje pa pomeni rast in spremembe. Ta novi cikel svojega življenja sprejmite odprto in radostno, brez strahu in bojazni.

Na srečo poznamo več načinov, kako omiliti simptome in se ponovno počutiti dobro in lepo v svoji koži tudi v menopavzi. Najbolj pomembno je, da se zavedate, da niste same in da si lahko pomagate do boljšega počutja na naraven in varen način.


ZDRAVLJENJE MENOPAVZE

Hormonsko nadomestno zdravljenje, kakor imenujemo dodajanje hormonov v klimakteriju, pomembno vpliva na zdravje in počutje. Hormoni izboljšajo počutje, ščitijo srce, ohranjajo močne kosti, zmanjšujejo težave s suho nožnico, ohranjajo libido. Za dobro počutje je hormonsko ravnovesje zelo pomembno. Pri tem bo izbrani zdravnik/ginekolog določil metodo, ki je glede na vaše zdravje in življenjski slog najbolj primerna. Zaradi možnih različnih zapletov (tveganja za nastanek srčno-žilnih bolezni, tveganja za raka dojk ter raka na črevesju itd.) hormonske terapije niso dolgoročna rešitev oz. zahtevajo skrbno spremljanje zdravstvenega stanja in niso primerne za vsako žensko.

Velik odstotek žensk se ustraši zdravljenja z dodajanjem hormonov ali pa jih ne smejo uporabljati (rak dojk ali jajčnikov, ki se hrani z estrogenom), v tem primeru se priporoča naravno zdravljenje. Naravno zdravljenje ni alternativa hormonskemu nadomestnemu zdravljenju (HNZ), vendar je nekatere menopavzne težave možno lajšati tudi na ta način. Naravno zdravljenje se svetuje ženskam, ki HNZ ne smejo uporabljati ali ga odklanjajo, menopavzne težave pa jim močno zmanjšujejo kakovost življenja. Njim lahko pomagamo z fitoestrogeni.

Fitoestrogeni so naravne snovi, ki so po kemijski strukturi podobni ženskim spolnim hormonom, posnemajo ali uravnavajo delovanje endogenih estrogenov, navadno z vezavo na estrogenske receptorje in s tem pripomorejo k hormonskemu ravnovesju. Imajo šibkejši učinek kot naravni estrogen, hitreje se razgrajujejo in se ne skladiščijo v tkivih. Med pomembnejšimi viri fitoestrogenov sta črna detelja (Trifolium pratense) in soja (Glycina max). Velikokrat ju najdemo tudi kot glavni sestavini v prehranskih dopolnilih.

Kako dolgo traja menopavza?
Večina žensk s temi spremembami preide pet do deset let. Za večino je bližje približno pet let, vendar se simptomi lahko pojavijo in gredo za druge ženske še dlje. Glede na to, da se življenjska doba povečuje in je ocenjena na nekje okoli 85 let, obdobje menopavze nikakor ne pomeni konca, temveč zgolj prehod v bolj zrelo obdobje.


Ali ste vedeli

  • Estrogen je ženski hormon



    Estrogen ni enovit hormon, ampak je sestavljen iz treh biokemično različnih molekul, ki naravno nastajajo v telesu (estron, estradiol, estriol). Estradiol je odgovoren za nastanek ženskih oblin. Estriol nastaja med nosečnostjo, estron pa se tvori iz telesne maščobe. Predvsem pa je za ženske značilno, da ga naše telo z leti neha proizvajati. Še posebej po 50. letu začne strmo padati in je glavni krivec za slabše počutje v meni.

  • Ženske po 40. letu



    Ženske po 40. letu bi morale uživati hrano bogato z beljakovinami in magnezijem.
    Beljakovine so gradnik mišic, magnezij pa je mineral, ki je pomemben za nadomestitev kosti. Kombinacija obojega lahko omili nastanek osteroporoze v kasnejših obdobjih.



Vavčer za digitalni marketing (izdelava spletne trgovine) sofinancirata
Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Prima Medis d.o.o., Zasavska cesta 40b, 1000 Ljubljana, info@mena.si, tel: 051 375 935
Izdelava: MMstudio
zapri Na spletnih straneh Mena.si uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja
spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli
nuditi.

Z nadaljnjo uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.
Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.