Je hormonska terapija pravi odgovor v meni?

V življenju žensk je več obdobij, ko se v telesu dogajajo velike spremembe. Tak mejnik je tudi menopavza, zadnja menstruacija v življenju ženske, ki pomeni konec rodnega obdobja.
Nastop menopavze je pri vsaki ženski drugačen, včasih se pojavi že v tridesetih ali poznih štiridesetih. V Sloveniji je povprečna starost, ko ženska preide v meno 51. let. Zaradi izrazitega upada tvorbe spolnih hormonov je lahko povezana s številnimi težavami, ki ženskam poslabšajo kakovost življenja. 

Ženske kot glavne simptome opisujejo predvsem vročinske oblive, nočno znojenje, depresijo in tesnobo, ki jih zakrivi padec estrogena v jajčnikih. Večina žensk si lahko sama pomaga z počasnejšim tempom, z naravnimi prehranskimi dodatki, ki nam dajo več energije (maca, izoflavoni rdeče detelje …). Lahko pa si vsi simptomi zelo izraziti in posegajo v normalno življenje. Takrat je čas za pogovor z osebnim zdravnikom ali izbranim ginekologom.

Na prvi pogled gre za enostavno stvar. Pomanjkanje hormona estrogena povzroča slabo počutje, spremembe v zunanjem videzu in slabo psihično stanje, torej dodamo estrogen in vse bo spet kot prej. Žal stvar ni tako enostavna. Bistvo hormonskega zdravljenja (HZ) je dodajanje najmanjšega možnega odmerka estrogena, ki učinkovito in varno odpravi simptome pomanjkanja estrogena s čim manj neželenimi učinki. Tradicionalna hormonska terapija predstavlja večje tveganje za raka dojke, bolezni srca in možganske kapi in zato jo ginekologi predpisujejo šele po temeljitem ginekološkem pregledu in pogovoru.

Velikokrat si lahko pomagamo že z naravnimi preparati, ki omilijo simptome in tako pripomorejo k boljšemu počutju.

Ali ste vedeli

  • Estrogen je ženski hormon



    Estrogen ni enovit hormon, ampak je sestavljen iz treh biokemično različnih molekul, ki naravno nastajajo v telesu (estron, estradiol, estriol). Estradiol je odgovoren za nastanek ženskih oblin. Estriol nastaja med nosečnostjo, estron pa se tvori iz telesne maščobe. Predvsem pa je za ženske značilno, da ga naše telo z leti neha proizvajati. Še posebej po 50. letu začne strmo padati in je glavni krivec za slabše počutje v meni.

  • Ženske po 40. letu



    Ženske po 40. letu bi morale uživati hrano bogato z beljakovinami in magnezijem.
    Beljakovine so gradnik mišic, magnezij pa je mineral, ki je pomemben za nadomestitev kosti. Kombinacija obojega lahko omili nastanek osteroporoze v kasnejših obdobjih.



Vavčer za digitalni marketing (izdelava spletne trgovine) sofinancirata
Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Prima Medis d.o.o., Zasavska cesta 40b, 1000 Ljubljana, info@mena.si, tel: 051 375 935
Izdelava: MMstudio
zapri Na spletnih straneh Mena.si uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja
spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli
nuditi.

Z nadaljnjo uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.
Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.