7 najbolj pogostih sprememb, ki se zgodijo v obdobju perimenopavze

Nekje po 40. letu ženska začuti, da se v njenem telesu nekaj spreminja, saj začne nihati nivo hormonov, kar vpliva predvsem na počutje in spremembo v menstrualnem ciklu. 
1. Upočasnjen metabolizem
S staranjem organizma, telo manj učinkovito porablja energijo. Tudi, če se naše aktivnosti ne spremenijo, telo porabi manj kalorij in višek se spremeni v maščobo, ki se najraje nalaga okoli bokov ali na trebuhu. To lahko omilimo in kontroliramo z rednim gibanjem, zdravo prehrano in manjšim vnosom hrane (kalorij).  Da ne omenjamo tudi boljšega počutja in vala energije, ki sledi telesni aktivnosti in zdravi prehrani.

2. Kaj se dogaja z mojimi lasmi in kožo?
Estrogen igra pomembno vlogo pri rasti in gostoti las pri ženskah. Z bližanjem menopavzi, se v telesu proizvaja manj estrogena, kar se kaže v tanjših laseh in izpadanju.  Nižje vrednosti elastina in kolagena v telesu naredijo kožo bolj suho, pojavijo se tudi prve gube. Tudi starostne pege bodo začele postajati očitnejše, zlasti na vaših rokah. Izogibaj se soncu.

3. Težave z mehurjem
Nižja vrednost estrogena ima vpliv tudi na naše notranje organe - še posebej mehur.  Manjše količine estrogena v telesu oslabijo mišice, ki podpirajo mehur in sečnico. Ko mišice oslabijo, lahko vsako nenadno stiskanje trebušne prepone povzroči manjšo inkontinenco. To pomeni, da ne morete več varno (ali suho) kašljati, kihati ali se močno smejati.

Nadležne težave lahko omilimo z znižanjem telesne teže, zmanjšamo vnos alkohola in kofeinskih pijač ter redno izvajamo Keglove vaje, ki pomagajo obnoviti oslabljene  mišice mehurja in sečnice.

4. Možganska tema
Občutek, ko stojite pred hladilnikom in se ne morete spomniti zakaj, ali pa ste sredi sestanka in ne veste, kaj ste želele povedati, čeprav imate na koncu jezika. Temu rečemo tudi "možganska tema ali megla”. Ženske imajo estrogenske receptorje na dveh področjih v možganih, ki nadzorujejo spomin, in kadar je estrogena manj, se na teh področjih pojavijo negativne strukturne spremembe.

Dobra novica je, da lahko skrbimo za dobro kondicijo možganov z reševanjem križank, branjem težkih knjig in podobnih možganskih vaj. Poleg tega je za normalno delovanje možganov zelo pomembna tudi količina kisika v telesu, ki mu ga dostavlja krvi obtok. Torej, kaj je dobro za vaše srce, je dobro za vaše možgane. To pomeni živahen program vadbe, zdravo prehrano in učinkovito obvladovanje stresa. Možgani se po menopavzi vrnejo nazaj in se prilagodijo nižjim nivojem estrogena in to nadomestijo.

5. Menstruacija postane nepredvidljiva
Eden prvih znakov, da se v telesu nekaj dogaja s hormoni je tudi sprememba v menstruaciji. Pri tem je od ženske odvisno na kakšen način - lahko postane močnejša ali šibkejša, lahko tudi kakšen mesec izostane. Vse to je povem normalno in kaže zgolj na zmanjšano proizvodnjo estrogena. V kolikor postanejo spremembe moteče, priporočamo obisk izbranega ginekologa.

6. Suhost nožnice
Nižje ravni hormonov povzročijo, da se stene nožnice začnejo tanjšati in so manj vlažne. Če se to zgodi, priporočamo uporabo lubrikantov. Nikakor pa naj vaju to ne odvrne od spolne aktivnosti, ki je lahko tudi mala rekreacija. Spolna aktivnost pomembna, saj spodbuja pretok krvi v nožnico, ohranja mišice v nožnici in pomaga ohranjati elastičnost in dolžino nožnice.

7. Utrujenost
Eden najpogostejšim simptomov spremenjenega hormonskega ravnovesja ali mene je stalna utrujenost, nihanje razpoloženje, občutek brez energije. Velikokrat ga niti ne povezujemo z začetkom menopavze, ampak pripišemo hitremu življenjskemu stilu. Pomaga počitek, več spanja in sproščanja. 

Poleg tega bodite prijazne do sebe, ko ste utrujene, vam telo sporoča, da potrebuje počitek in takrat si res privoščite malo spostitve ali kakšne hiter popoldanski počitek.

Ali ste vedeli

  • Estrogen je ženski hormon



    Estrogen ni enovit hormon, ampak je sestavljen iz treh biokemično različnih molekul, ki naravno nastajajo v telesu (estron, estradiol, estriol). Estradiol je odgovoren za nastanek ženskih oblin. Estriol nastaja med nosečnostjo, estron pa se tvori iz telesne maščobe. Predvsem pa je za ženske značilno, da ga naše telo z leti neha proizvajati. Še posebej po 50. letu začne strmo padati in je glavni krivec za slabše počutje v meni.

  • Ženske po 40. letu



    Ženske po 40. letu bi morale uživati hrano bogato z beljakovinami in magnezijem.
    Beljakovine so gradnik mišic, magnezij pa je mineral, ki je pomemben za nadomestitev kosti. Kombinacija obojega lahko omili nastanek osteroporoze v kasnejših obdobjih.



Vavčer za digitalni marketing (izdelava spletne trgovine) sofinancirata
Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Prima Medis d.o.o., Zasavska cesta 40b, 1000 Ljubljana, info@mena.si, tel: 051 375 935
Izdelava: MMstudio
zapri Na spletnih straneh Mena.si uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja
spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli
nuditi.

Z nadaljnjo uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.
Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.