Kako si lahko sama pomagam v meni

Obdobje menopavze je lahko tudi obdobje novih začetkov in uživanj. Zagotovo pomaga, da sprejmemo svoje novo telo in obdobje, razmišljamo pozitivno ter nudimo telesu oporo, ki si jo zasluži. Predvsem poskrbimo za dovolj počitka in sproščanja, telesno aktivnost ter zdravo prehranjevanje.
Redna vadba
Z redno telesno vadbo se boste počutile bolj polne energije in lažje boste nadzorovale težo. Vadba deluje čudežno na ženske v menopavzi in ne smete podcenjevati njene moči. Vadba ne le poveča raven serotonina in s tem izboljša vaše razpoloženje, apetit in vam pomaga spati, vendar so se koristi od vadbe izkazale za učinkovitejše. Če opravljate redno tedensko vadbo 3-4 krat na teden, se boste počutile in izgledale bolje. Poleg tega vam pomaga ohranjati mišično maso, kar je pomembno za preprečevanje povečanja telesne mase. Prav tako krepi kosti v boju proti osteoporozi, kar je še en pogoj, ki pogosto prihaja do menopavze.

Uživanje zdrave prehrane
Uživanje zdrave prehrane je pogosto spregledan način za zmanjšanje težavnih simptomov menopavze, pa tudi za zmanjšanje tveganja za mnoge druge bolezni, povezane s starostjo. Nasveti za zdravo prehrano za uravnavanje hormonov so:

  • Jejte veliko svežega, ekološkega sadja in zelenjave vsak dan. Ne samo med menopavzo (ali katerokoli fazo menopavze), ampak skozi celo življenje, je pametno jesti sveže, lokalno pridelane ekološke živilske proizvode, ki so bili najmanj obdelani.
  • Ne pozabite, da boste morda morali porabiti manj kalorij, da boste ohranili svojo težo. Omejite „prazne kalorije" z zmanjšanjem vnosa pakiranih ali predelanih živil, dodanega sladkorja, rafiniranih ogljikovih hidratov, sladkih pijač, alkohola in rafiniranih olj.
  • Napolnite s hrano z visoko vsebnostjo vlaknin, da pomagate nadzorovati apetit, pospešite zdravje prebavil in koristite srcu.
  • Pijte veliko čiste, sveže vode.
Pri zdravi prehrani morate biti še posebej pozorne na dejstvo, da se z nižanjem ravni estrogena izgublja trdnost vaših kosti in zato priporočamo večji vnos hrane polne kalcija in vitamina D.  Uživajte čim več različne hrane, bogate s kalcijem (mleko in mlečni izdelki, sardine, temno zelena zelenjava). Kadar ste v dilemi, bo zdrava izbira vedno prava.

Spanje vsaj 8 ur
Telo po 40. leto potrebuje več počitka in sam spanec bo odigral zelo pomembno vlogo pri vašem počutju. Neprespane in utrujene se boste počutile se bolj utrujene, nerazpoložene in odsotne v mislih.

Sproščanje in pozitivno razmišljanje
Ni dovolja samo spati 8 ur, pomemben je tudi mentalen počitek -  dopust. Odklop, ko pozabimo na vse in naše telo zadiha v svojem ritmu brez stresa. Ta občutek si privoščite čim večkrat. Ker pa ne moremo biti na dopustu vsak drugi teden je odlična sprostitev za telo in misli tudi druženje z veselimi, pozitivnimi ljudi, ki nas bodo navdali z energijo, veseljem in nas spravili v smeh. Svetujemo tudi jogo, pilates, meditacijo ali dihalne tehnike.

Vitamin D3
Pravimo mu tudi vitamin sonca in je pomemben za naš imunski sistem ter ohranjanje kostne mase. Nastavite obraz zmernemu soncu nekajkrat na teden po par minut. Ko to ni možno (pozimi), priporočamo uživanje prehranskih dopolnil.

Ali ste vedeli

  • Estrogen je ženski hormon



    Estrogen ni enovit hormon, ampak je sestavljen iz treh biokemično različnih molekul, ki naravno nastajajo v telesu (estron, estradiol, estriol). Estradiol je odgovoren za nastanek ženskih oblin. Estriol nastaja med nosečnostjo, estron pa se tvori iz telesne maščobe. Predvsem pa je za ženske značilno, da ga naše telo z leti neha proizvajati. Še posebej po 50. letu začne strmo padati in je glavni krivec za slabše počutje v meni.

  • Ženske po 40. letu



    Ženske po 40. letu bi morale uživati hrano bogato z beljakovinami in magnezijem.
    Beljakovine so gradnik mišic, magnezij pa je mineral, ki je pomemben za nadomestitev kosti. Kombinacija obojega lahko omili nastanek osteroporoze v kasnejših obdobjih.



Vavčer za digitalni marketing (izdelava spletne trgovine) sofinancirata
Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Prima Medis d.o.o., Zasavska cesta 40b, 1000 Ljubljana, info@mena.si, tel: 051 375 935
Izdelava: MMstudio
zapri Na spletnih straneh Mena.si uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja
spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli
nuditi.

Z nadaljnjo uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.
Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.